Foto: Alexandre Lallemand/Unsplash

Europakommisjonen har vedtatt Sustainable Transport Investment Plan

EU går for kraftig økning av hydrogenbaserte drivstoff i luftfart og skipsfart. – Et gjennomslag for hydrogennæringen, sier Ingebjørg Telnes Wilhelmsen.

05 Nov 2025

- Med denne investeringsplanen anerkjenner Europakommisjonen at ambisiøse mål og krav i regelverket ikke alene er tilstrekkelig til å utløse investeringsbeslutninger. Kravene må derfor suppleres med ordninger som reduserer risiko for de som skal ta de første store investeringene i et usikkert marked. Dagens nyhet er derfor svært gledelig, og vi håper nå at planen kan iverksettes så fort som mulig. Det vil gi økt forutsigbarhet for industrien og muliggjøre raskere oppskalering av bærekraftige drivstoff til luftfart og sjøfart, sier Ingebjørg Telnes Wilhelmsen.

Investeringsplanen skal øke bruk av fornybart og lavkarbon drivstoff i luftfart og sjøtransport, styrke europeisk konkurranseevne og bidra til overgangen til klimanøytralitet innen 2050. Planen er ventet å utløse minst 2,9 milliarder euro innen utgangen av 2027, blant annet gjennom:

  • å fjerne investeringshindre og tette finansieringsgapet på kort sikt gjennom InvestEU, som vil mobilisere minst 2 milliarder euro til bærekraftige alternative drivstoff innen 2027.
  • 300 millioner euro innen utgangen av året for å støtte produksjon av hydrogen til bærekraftig luftfart (SAF) og sjøtransport (SMF) gjennom Den europeiske hydrogenbanken.
  • FoU-prosjekter, som vil få støtte på rundt 133 millioner euro gjennom Horisont Europa.
  • Innovasjonsfondet, som vil bidra med 153 millioner euro til prosjekter for syntetisk flydrivstoff og 293 millioner euro til prosjekter for maritime drivstoff.

- Ingen av de rundt 40 planlagte prosjektene for eSAF har så langt nådd investeringsbeslutning, og det er svært viktig at bærekraftkrav i RefuelEU Aviation suppleres med finansiering som kan gjøre industriaktørene i stand til å overholde forpliktelsene i EUs regelverk. Det er derfor veldig gledelig at Europakommisjonen har lyttet til vårt og andre industriaktørers budskap om at det bør etableres et eget spor for prosjekter rettet mot luftfart i Den europeiske hydrogenbanken, sier Ingebjørg Telnes Wilhelmsen.
 
Innen utgangen av året skal det lanseres et pilotprosjekt for eSAF Early Movers Coalition sammen med engasjerte medlemsland, med mål om å mobilisere minst 500 millioner euro til prosjekter for syntetisk flydrivstoff.
 
På mellomlang sikt ønsker Europakommisjonen å etablere en mekanisme for kjøp og salg av bærekraftige drivstoff, som kan bidra til risikoavlastning i en innledende fase.
Et eksempel på en slik mekanisme er Hint.co, en markedsmegler som gjennom H2Globals hydrogenauksjoner og med økonomisk støtte fra myndigheter kjøper hydrogenprodukter til lavest mulig pris, for så å selge produktet videre til høyest mulig pris. Les mer her.

- Vår bærekraftige transportinvesteringsplan er et avgjørende skritt mot en grønnere fremtid. Dette handler ikke bare om å redusere utslipp. Det handler om å bygge et sterkere, mer konkurransedyktig Europa som leder an innen bærekraftig transport. Denne ambisiøse planen viser vår klare forpliktelse til å oppskalere fornybart og lavkarbon drivstoff i luftfart og sjøtransport. Vi er avhengige av et tett samarbeid mellom medlemsland, næringsliv, finansaktører og sivilsamfunn for å snu denne utfordringen til en strategisk mulighet for Europa, sier kommissær for bærekraftig transport og turisme, Apostolos Tzitzikostas.

Behov for 20 millioner tonn bærekraftige drivstoff

Investeringsplanen skal utløse investeringsbeslutninger og oppskalere produksjonen av fornybart og lavkarbon drivstoff. For å nå målene fastsatt i forordningene ReFuelEU Aviation og FuelEU Maritime, vil det være behov for om lag 20 millioner tonn bærekraftige alternative drivstoff (13,2 millioner tonn biodrivstoff og 6,8 millioner tonn e-fuels) innen 2035. Behovet for investeringer anslås til 100 milliarder euro innen 2035.

Regulatorisk stabilitet

Europakommisjonen ser regulatorisk stabilitet som avgjørende for å sikre investeringer i fornybart og lavkarbon drivstoff, og ønsker med dette å sende tydelige signaler til investorer om støtte gjennom hele omstillingsperioden.

Planen vil styrke internasjonale partnerskap for å øke global produksjon av bærekraftige drivstoff, samtidig som den beskytter europeiske investeringer og sikrer rettferdige konkurransevilkår for europeiske produsenter og brukere.
 
Les mer hos Hydrogen Europe.


- Med denne investeringsplanen anerkjenner Europakommisjonen at ambisiøse mål og krav i regelverket ikke alene er tilstrekkelig til å utløse investeringsbeslutninger. Kravene må derfor suppleres med ordninger som reduserer risiko for de som skal ta de første store investeringene i et usikkert marked. Dagens nyhet er derfor svært gledelig, og vi håper nå at planen kan iverksettes så fort som mulig. Det vil gi økt forutsigbarhet for industrien og muliggjøre raskere oppskalering av bærekraftige drivstoff til luftfart og sjøfart.

Ingebjørg Telnes Wilhelmsen

Foto: Ihne Pedersen