Enova har tildelt 57 millioner kroner til utslippsfrie anleggsmaskiner. Det inkluderer Applied Hydrogens 30-tonn tunge hydrogendrevne gravemaskin, som er verdens første i sitt slag.
Les egen sak om da Enova åpnet for investeringsstøtte til denne gravemaskinen.
Ifølge Statens vegvesen er bruk av diesel opphavet til nesten en tredel av klimagassutslippene på en typisk anleggsplass. Å kutte utslippene fra denne sektoren har derfor høy prioritet fra myndighetenes side.
Applied Hydrogen har gjennom flere år samarbeidet med Volvo om utviklingen av EC 300 Hydrogen. Nå skal den på jobb for Statens vegvesen på E10 Hålogalandsveien.
– Dette er et samarbeid mellom flere aktører som Veidekke, Skanska, Volvo, Construction Equipment, HYDS og Applied Hydrogen, sier daglig leder Vidar Sten-Halvorsen i Applied Hydrogen til nettavisen Hydrogen24.
– Det er svært gledelig at også Enova blir med på dette spennende prosjektet. Skal vi klare de tøffe klimamålene vi som bransje har satt oss, så må vi prøve flere spor som hydrogen, sier utbyggingsdirektør Kjell Inge Davik i Statens Vegvesen til Enova.
- Vi gratulerer Applied Hydrogen med tildelingen fra Enova! Det er veldig godt å se at så mange viktige aktører her har funnet sammen. Hydrogen blir viktig for å kutte utslipp på anleggsplasser, og det blir spennende å følge denne maskinen på jobb på Nord-Norges største veiprosjekt gjennom tidene, sier Ingebjørg Telnes Wilhelmsen.
Neste frist for dette programmet hos Enova er 5. desember kl. 12.00.
I 2026 kommer det også nye søknadsmuligheter.