NextGenH2 Truck bygger videre på erfaringene fra den første GenH2-lastebilen og benytter flytende hydrogen, som gir en rekkevidde på godt over 1000 kilometer på én fylling. Drivlinjen er basert på cellcentric BZA150-brenselceller, kombinert med batteri og elektrisk e-aksling. Utslippet er kun vanndamp.
Hydrogen avgjørende for bærekraftig omstilling
– I tillegg til batterielektriske løsninger er hydrogenbaserte drivlinjer avgjørende for den bærekraftige omstillingen av bransjen. Med NextGenH2 Truck tar vi neste teknologiske steg innen brenselcellelastebiler. Sammen med kundene våre ønsker vi å ta i bruk en småserie med lang rekkevidde og teknologi som er nær serieproduksjon i daglig transport fra slutten av 2026, sier Achim Puchert, CEO i Mercedes-Benz Trucks.
Samtidig tar lastebilen i bruk flere seriekomponenter fra den batterielektriske Mercedes-Benz eActros 600, blant annet den integrerte e-akslingen, det aerodynamiske ProCabin-førerhuset, Multimedia Cockpit Interactive 2 og de nyeste sikkerhets- og førerassistansesystemene. Dette gir bedre effektivitet, komfort og sikkerhet, og gjør kjøretøyet godt egnet for krevende langtransport.
Flytende hydrogen gir full tank på 10–15 minutter og høy nyttelast, sammenlignbart med diesellastebiler. Daimler Truck planlegger serieproduksjon av hydrogendrevne lastebiler tidlig på 2030-tallet, med NextGenH2 Truck som et viktig mellomsteg mot kommersiell utrulling.
Ryggraden i transport
Daimler Trucks CEO Karin Rådström møtte nylig den tyske transportministeren Patrick Schnieder i Berlin. Rådström understreket hvor viktig det er med nært samarbeid mellomindustri og beslutningstakere for å lykkes med en rask utvikling i teknologi og infrastruktur:
“Lastebiler og busser er ryggraden i logistikk og persontransport. Daimler Truck understreker hvor viktig nyttekjøretøy er for å nå klimamålene, og at det er nødvendig med enkoordinert markedsopptrapping. Dette krever et regelverk som knytter CO₂-mål til utbygging av lade- og hydrogeninfrastruktur. Vi trenger raskere politiske tiltak for å sikre at kundenekan bruke nye kjøretøy like økonomisk som tradisjonelle modeller,” skriver Daimler Truck i en melding.

Daimler Trucks CEO Karin Rådström og den tyske transportministeren Patrick Schnieder. Foto: Daimler Truck
Tyskland lanserer nytt støtteprogram
Samtidig med at Daimler varsler produksjon av NextGenH2 lanserer også tyske myndigheter et nytt støtteprogram for inntil 40 hydrogenstasjoner, og opptil 400 hydrogendrevne lastebiler. Her kan hydrogenstasjoner som oppfyller kravene i EUs regulativ for infrastruktur for alternative drivstoff (AFIR) få dekket inntil 50 prosent av kostnadene, mens tunge hydrogenlastebiler kan få støtte på inntil 80 prosent av merkostnaden sammenlignet med diesellastebiler. Les mer om støtteordningen her.